Oryantal hamam böceği bir diğer adı ile karafatma böceği 1 ila 1,5 cm uzunluğunda, parlak siyah renkli kabuklara sahip bu böcekler bodrum, depo, lağım, ev ve insanların olduğu her yerde varlıklarını sürdürebilmektedirler. Karafatmalar her türlü şeyi yediklerinden dolayı birçok hastalıkların da ana kaynağıdır. Gıda zehirlenmeleri, dizanteri, astım, verem gibi birçok ölümcül hastalıklar bu böceklerin taşıdığı virüsler tarafından insanlar bulaşmaktadır. İnsanlar da bu böceklerden korunmak için karafatma ilaçlama firmalarına yönelmektedir. Buhaşere ilaçlama firmaları, insanları karafatma türü haşerelerden kurtarmak için ilaçlama yaparak hizmet vermektedirler. İlaçlama yaptıracak kişi her firmaya güvenmemelidir.

kara_fatma-ilaçlama-haşereBiyolojisi;Bilindiği gibi böcek ilaçlama firmaları yasal ve illegal olmak üzere ikiye ayrılır. Yasal firmalar bazı makamlardan onay belgesi alarak hizmet verirken yasal olmayan haşere ilaçlama firmaları onay belgesi almayarak hizmet vermektedir. İlaçlama firmalarının makamlardan onay belgesi alabilmesi için çeşitli eğitimler almaları gerekmektedir. Bu eğitimler ile firmalara ilaçlama konusunda her şey öğretilmektedir. , diğer böcek türlerine göre daha dikkat edilmesi gereken işlemlerden biridir. Bunun nedeni karafatmaların taşıdığı virüslerin insan sağlığı üzerinde ölümcül etki yaratabilmesi ve karafatmaların etkisiz hale getirilmesinin oldukça güç olmasıdır. Karafatmaların yukarıda sayılı olan hastalıklara neden olmasından dolayı ilaçlama, insanlar için oldukça önem arz etmektedir. İyi bir ilaçlama firması bizleri, karafatmalardan tehlikesiz ve hızlı bir şekilde korumaktadır.

Kontrol önlemler;

Böcek ilaçlamayı her firma yapabilir, önemli olan etkili ve kesin sonuç alabilen firmaların tercih edilmesidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. İyi bir ilaçlama firmasında bakanlık onayı aranmalıdır. Ayrıca ilaçlamada kullanılacak eşyaların, zirai ilaçların 1. sınıf kalitede olması ve ilaçlamayı yapacak personellerin yeteri kadar bilgi, beceri ve tecrübeye sahip olması gerekmektedir.Sonuç olarak karafatma ilaçlama ekiplerinden yardım isteyen kişiler firma seçimini paraya göre değil kaliteye göre yapmalıdırlar.